Μαρ

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, πραγματοποιήθηκε   προβολή ταινίας ( από τη λίστα με τις εγκεκριμένες ταινίες του υπουργείου για το συγκεκριμένο θέμα) κατά την διάρκεια εργαστηριακών μαθημάτων της Γ΄ τάξης ειδικοτήτων και Β΄ τάξης τομέων,με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών /μαθητριώνσε θέματα βίαςκαι σχολικού εκφοβισμού.

Πραγματοποιήθηκε και ολιγόλεπτη συζήτηση μετά την προβολή της ταινίας και την ανάγνωση του κειμένου.

Η ομάδα δράσης  «Σχέσεις μεταξύ των μαθητών/ τριών: πρόληψη και αντιμετώπισης σχολικής βίας και φοβίας» του 6ου  Ε.Κ. επιμελήθηκε  το κείμενο που αναγνώστηκε, την επιλογή της ταινίας , το  πρόγραμμα προβολών ανά τμήμα καθώς και το ερωτηματολόγιο που δόθηκε στους μαθητές /μαθήτριες των τμημάτων της Γ΄ τάξης.

Σε μια εποχή που πολύς λόγος γίνεται στα σχολεία για εκφοβισμό, για ρητορική μίσους, για ρατσιστικές συμπεριφορές, για διαφορετικότητα, χρειάζεται να κατανοήσουμε ότι τίποτα από αυτά δεν μπορεί να εφαρμοστεί και παραμένει ξύλινη γλώσσα, αν δεν προηγηθεί η διαμόρφωση μιας κουλτούρας και ενός ήθους που θα εμπνεύσει τους μαθητές.

Είναι θέμα παιδείας και πολιτισμού το να διαπλάσουμε ανθρώπους στα σχολεία, να βοηθήσουμε τα παιδιά μας από τη τρυφερή ηλικία να ανακαλύψουν το καλό μέσα τους και γύρω τους και  μετατρέψουν τα κτηνώδη τους συναισθήματα σε αισθήματα αγάπης , ενσυναίσθησης  ,αλληλεγγύης , φροντίδας.

Να ταΐσουμε ,δηλαδή, τον λύκο τον Καλό και όχι τον Κακό.

Και ας μην ξεχνάμε ότι, ξεκινώντας ο σχολικός εκφοβισμός  στην μαθητική ζωή, μπορεί να συνεχιστεί και στην ενήλικη ζωή του ατόμου με όλες του τις μορφές και μάλιστα τόσο, ο θύτης να εξακολουθεί συμπεριφορά  θύτη , αλλά και το θύμα να μεταμορφώνεται  σε θύτη και αυτό.

Επιγραμματικά σημαντικές αλήθειες και προβληματισμοί :

• Ο σχολικός εκφοβισμός προκαλεί ψυχικό πόνο, που δεν είναι πάντα αντιμετωπίσιμος.
  • Λεκτικός εκφοβισμός: όταν οι λέξεις προκαλούν πόνο.
  • Ο λεκτικός και ηλεκτρονικός εκφοβισμός έχουν την δύναμη να ¨τραυματίσουν ¨ ψυχικά. Σε ορισμένες περιπτώσεις  οδηγούν ακόμη και σε απόπειρες αυτοκτονίας.
  • Η υποστήριξη των συμμαθητών μπορεί να βοηθήσει με ουσιαστικό τρόπο στην  αντιμετώπιση του εκφοβισμού.
  • Πως μπορεί να σπάσει ο κύκλος της βίας;;